Plava patka – ljubav koja nas (pre)plavljuje

Autorica NMKolumne:
Danijela Varga
stručna suradnica
odgojiteljica

„Mama, sjećaš li se ovog mjesta?

Ovog plavog jezerca

Gdje smo se ti i ja prvi put sreli…

Bilo je to jednog jesenjeg dana.

Plava patka začula je plač bebe i otplivala k njoj.“

Upravo ste pročitali početak slikovnice „Plava patka“. Jednostavnim jezikom, sažeto i jasno, autorica Lilia Lee upoznaje nas s likovima koji se vode nesebičnošću, prijateljstvom i ljubavlju. Tekst glatko teče uz jednostavne, a opet predivne ilustracije, što čini ovu slikovnicu primjerom dobro usklađenog sadržaja.

Plava je patka u potpunosti bijela, kao uostalom i većina drugih patki na svijetu, jedino su joj plave noge i kljun. Ona je sama, nema drugih plavih patki uz nju. Krokodil je blagih sivo-smeđih nijansi, a kroz slikovnicu naočigled odrasta i postaje pravi „veliki“ krokodil. No, i on je isto sam, nema drugih krokodila uz njega, što neminovno dovodi do problema objektne samoće glavnih likova. Ti će likovi ostvariti nevjerojatno prijateljstvo koje će čitatelje svih dobi potpuno raznježiti. Likovi patke i krokodila obilježeni su individualnošću i posebnošću, što pridonosi ukupnom dojmu razdraganosti i ljepote ove knjige. Dakle, izbor likova je neobičan kao što je neobično i prijateljstvo koje iz tog izbora slijedi, a koje nas potiče da i sami razvijamo i njegujemo postojeća prijateljstva u svojim životima.

Plava-patka-zagrljaj

Osim patke, u ovoj su slikovnici plave boje i popratni motivi u ilustracijama koje autorica koristi kako bi naglasila važnost Plave patke. Plavo cvijeće, plavi leptiri i plavo jezero osim okruženja ilustriraju i emocionalne promjene (kako u likovima, tako i u nama samima) te nam pripomažu u stvaranju vlastitog doživljaja.

No, osim plave boje, važno je spomenuti i oblikovanje ilustracija koje je određeno izborom likovne tehnike i tehničkom izvedbom. Naime, autorica koristi kombinaciju plavog kolaža i ugljena, a stapanjem tih dviju tehnika dobiva jednostavne i prozračne ilustracije koje daju dojam pokreta i aktivnosti. Oblikovanje likova i popratnih je objekata monolinijsko – outlining, odnosno vanjske obrubne linije su izvedene ugljenom olovkom. One pak daju dojam energičnosti kojom ova slikovnica obiluje.

Ipak, plavo jezero nije linijski određeno, što pridonosi osjećaju beskonačnosti. Ta se beskonačnost iz slikovnice prenosi u stvarnost i ogleda se u bespućima ljubavi koju dijelimo i primamo.

Djeca sudionici projekta oduševljeni su likom Plave patke i njezinim prijateljem krokodilom. U mnogim je vrtićima upravo Patka izabrana kao knjižni junak koji putuje Hrvatskom do prijateljskih vrtića kako bi pronašla nove prijatelje. No osim djece, Plavom patkom oduševljeni su i odrasli čitatelji.

Zašto, pitate se? Kada pročitate ovu slikovnicu, sva pitanja postat će suvišna. Osim samog prijateljstva glavnih likova, ova priča nam govori o prihvaćanju i slavljenju različitosti u svim njezinim bojama, oblicima i veličinama.

Ponekad su prihvaćanje i prijateljstvo jedino što nam je uistinu potrebno. Slikovnica “Plava patka” nas podsjeća da su nam ljubav, prijateljstvo i prihvaćanje ono što pruža smisao našim životima. To su vrijednosti koje nikada neće izgubiti svoju snagu i značaj, bez obzira na to koliko se svijet mijenja.

Dovoljna je samo iskrena želja za povezivanjem i spremnost da se prihvatimo onakvima kakvi jesmo. I to je ono što nas čini ljudima.