Razgovor s piscem: Branka Žodan (Sjeverac Dječarac i patka selica)

OŠ NIKOLE HRIBARA, VELIKA GORICA

Petra Đuran, 3.c

Što Vas je inspiriralo da napišete Sjeverac Dječarac i patka selica?

Jedne zime, koja je bila toplija nego inače, pročitala sam u novinama kako je medvjedima vruće i ne mogu mirno spavati. Pomislila sam kako siroti medo, za razliku od nas, ne može maknuti ni deku, ni tuhicu kad mu je vruće.

Kako to da ste izabrali baš taj naziv knjige?

Zato što su Sjeverac Dječarac i patka selica odgovorni za zbrku koja je nastala.

OŠ ANTUN I STJEPAN RADIĆ, GUNJA

Antonela Dominković,2.a

Kako ste došli na ideju za opis bake zime?

Dugo sam razmišljala, a onda sam zamolila ilustratoricu Tajanu Ivić da je nacrta sa zimskom jaknom, šalom i kapom, i ljutitim licem zbog zbrke koja je nastala, jer Baba Zima voli da je sve na svom mjestu i u svoje vrijeme.

Zašto ste odabrali baš patku kao najtvrdoglaviju?

Svi smo mi katkad tvrdoglavi. U ovoj priči je to patka. Ali ona na kraju shvati da je divlja patka selica i da mora putovati kao sve ptice selice.

Tea Kuvač,2.a

Zašto se knjiga zove Sjeverac Dječarac i patka selica?

Njih dvoje su se dogovorili, skovali plan i zbog njih je nastala zbrka.

Kako ste dobili inspiraciju za tu knjigu?

Bilo je to jedne zime, koja je bila toplija nego inače, i medvjedima je bilo vruće. Tada sam pomislila kako ptice selice možda ne bi otputovale da su znale da će zima biti tako topla. Ta misao je, naravno, samo za priču. U stvarnosti se ptice selice uvijek sele.

Kada ste se odlučili pisati?

To je kao domaća zadaća. Sve znaš, sve ti je u glavi, ali onda treba sjesti i napisati.

Asya Ahmetović, 2.a

Pišete li samo šaljive tekstove?

Oko nas ima puno ozbiljnih stvari pa onda volim napisati nešto šaljivo.

Pitanje: Što ste prevodili za Hrvatski radio?

Prevodila sam pripovijetke i igrokaze.

Jesu li sve pripovijetke koje ste pisali bile šaljive i apsurdne?

Sve što sam napisala uvijek je bilo malo šaljivo i malo apsurdno.

Indira Zahirović, 2.a

Što Vas je privuklo da pišete knjige?

Volim knjige. Volim čitati. Volim slikovnice pa pišem slikovnice.

Kako ste dobili ideju da napišete knjigu Sjeverac Dječarac i patka selica?

Pročitala sam u novinama da medvjedi,  koji nače spavaju zimski san, ne mogu spavati jer je zima blaga i nije im dovoljno hladno. Pomislila sam kako se medvjedi čudom čude i pitaju se zašto Baba Zima ne dolazi.

Koja vam je najdraža knjiga koju ste pročitali?

To je teško pitanje.  Puno knjiga mi se sviđa. Ipak, mislim da je to Alisa u zemlji čudesa koju je napisao engleski pisac Lewis Carroll.

Pitanje: Volite li više pisati knjige danju ili noću?

Nastojim ne pisati noću, jer sam onda pospana danju pa bi mi se moglo dogoditi da zašećerim poriluk a posolim pitu od jabuka. Ali, koji put ipak pišem kasno navečer.

Prepravljate li često svoje tekstove?

Da, uvijek nešto popravljam.

Kakav je osjećaj biti poznati autor?

To ne znam. Nisam poznati autor.

Koliko vam je vremena bilo potrebno za napisati slikovnicu Mama i Alan idu u park?

Slikovnicu Mama i Alan idu u park napisala sam vrlo brzo. To je priča o mom unuku koji s mamom ide u park.

Aron Džanković, 2.a

Kako je nastao Sjeverac Dječarac?

Krajem ljeta najednom je zapuhao neobično hladan sjeverni vjetar i pomislila sam da je to neka zabuna, i da je taj sjeverac možda neki dječarac koji se zaigrao pa je sve pobrkao i zapuhao u krivo godišnje doba. Zamislila sam ga kao nestašnog unuka Babe Zime.

Džejla Selimović, 2.a

U čemu pronalazite inspiraciju za pisanje?

U svemu što nas okružuje. O svemu se može napisati priča.

Koliko vam je vremena potrebno da napišete jednu knjigu?

To je teško reći. Gotovo je onda kad sam zadovoljna napisanim.