Gospodin Njokić i jedrenjak

Anna Onichimowska poljska je književnica i dramatičarka. Autorica je brojnih knjiga za djecu, mlade i odrasle. Osim knjiga piše i scenarije za radio, film i televiziju. Diplomirala je poljsku književnost i jezik na varšavskom sveučičištu Dobitnica je brojnih inozemnih nagrada i priznanja. Godine 2011. dobila je nagradu za životno djelo u području dječje književnosti – prestižno priznanje koje dodjeljuje poljska sekcija IBBY-ja.

Natalia Jablońska poljska je ilustratorica i umjetnica. Diplomirala je na Akademiji likovne umjetnosti Jan Matejka u Krakovu na odjelu za grafiku. Tijekom studija usavršavala se i na fakultetu za likovnu umjetnost u Lisabonu. Na natječaju Biedronka 2015. godine žiri je jednoglasno izabrao njezine ilustracije u kojima je prepoznao visoku umjetničku kvalitetu.

Marta Agičić mlada je prevoditeljica iz Zagreba. Odrasla je u poljsko-hrvatskoj obitelji te od malih nogu govori oba jezika. Bavi se prevođenjem s poljskog i španjolskog jezika koje je studirala na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Gospodin Njokić vrlo je neobičan čovjek. Živi sam u velikoj bijeloj kući prepunoj raznih stvari. Za neke nije ni sam siguran otkud mu, a za neke druge pak ni ne zna da ih ima pa stalno kupuje nove – kapute, cipele, pidžame… Dvorište njegove kuće također je preplavljeno raznim stvarima. Naravno, gospodin Njokić većinu tih stvari ne koristi, on ih samo čuva za neka buduća vremena.

No, jednog dana shvatio je da ga frustrira stalno zapinjanje za pretrpane police pa odluči uvesti malo reda u svojoj kući. Sve će stvari prenijeti na jedrenjak u svome dvorištu. Kad počne padati teška I gusta kiša, jedrenjak će otploviti zajedno s gospodinom Njokićem – i tek tada počinje prava pustolovina! Dok plovi na jedrenjaku, spašava životinje zarobljene u bujici i gospođu Margaretu koja preokrene cijeli njegov svijet naopačke. Margareta mu pomogne uvesti reda u njegov život i njegov dom te ga potakne da promijeni svoj samotnjački život i prepusti se prijateljstvu . Uz Margaretu razvija osjećaj pripadanja i vlastite važnosti, više nije osamljen i nema potrebu skupljati stvari kako bi se osjećao bolje.

Putovanje na jedrenjaku u jeku teške kiše simbolizira ulazak u nepoznato i suočavanje s vlastitim strahovima. Uz spašavanje životinja i susret s gospođom Margaretom, gospodin Njokić počinje shvaćati važnost brige za druge i primanja pomoći. Margareta, kao vodič i prijatelj, pomaže mu uvesti red ne samo u njegovom domu već i u njegovom životu. Njeno prisustvo i podrška pomažu mu da shvati kako nije potrebno gomilati stvari da bi se osjećao ispunjeno.

Priča o gospodinu Njokiću ukazuje čitateljima svih uzrasta na važnost osobnog rasta i promjene kroz simboličnu pustolovinu prepunu izazova i novih spoznaja. Gospodin Njokić, izoliran i okružen hrpom nepotrebnih stvari, predstavlja svakoga tko se osjeća zarobljenim u rutini i usamljenosti. Intuitivno razumijemo tugu i usamljenost koje su dovele do gomilanja nepotrebnih stvari. No razumijemo također i koliko je teško potražiti pomoć kako bismo se osjećali bolje. Daleko je najteže od svega prihvatiti tuđu pomoć i osnažiti se u spoznaji da ponekad sami sebi ipak nismo dovoljni.

Gospodin Njokić daje nam  vrijednu lekciju o prihvaćanju samoga sebe i svojih potreba. Njegov napredak proizlazi iz spoznaje da je pomoć drugih ključna za sretniji i ispunjeniji život. Odbacivanjem nepotrebnih stvari, oslobađa prostor za nova iskustva, prijateljstva i zajedništvo.

Zaključak priče je prava sreća i životna radost dolaze prihvaćanjem samog sebe, ali i kroz otvorenost prema pomoći i podršci drugih. Istinsko bogatstvo ne leži u materijalnim stvarima već u odnosima koje gradimo i trenucima koje dijelimo.

Zaviri u knjigu!