Čarobni ormar

Jana Bauer poznata je i nagrađivana slovenska spisateljica. Piše za djecu i mlade, a njezine su knjige prevedene na brojne europske, ali i svjetske jezike. Dobitnica je brojnih međunarodnih nagrada i priznanja.

Ana Košir ilustratorica je i umjetnica iz Slovenije. Diplomirala je slikarstvo, a bavi se ilustracijom slikovnica, bajki, udžbenika, poezije i proze.

Krešimir Krnic prevoditelj je i profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Prevodi s mnogih jezika, a najpoznatiji su njegovi prijevodi slikovnica Julije Donaldson.

Jednom davno u nekom je dvorcu živjela kraljevna. Nije bila kao princeze iz nekih drugih bajki – nije bila pristojna ni ljubazna. Osobito to nije bila na svoj rođendan, tada joj ništa nije bilo po volji. Umorni kralj i kraljica nisu znali što bi joj još mogli pokloniti – nije htjela ni zlatne lopte, ni pogače od borovnica, ni staklene cipelice… Kada kralj i kraljica više nisu znali što činiti, poslali su paža po savjet.  Iz nevolje ih je izvukao nagluhi dvorski čarobnjak: kraljevna je dobila čarobni ormar koji će joj ispuniti 6 želja, po jednu svakog sljedećeg rođendana. Jedinstvena priča o razmaženoj kraljevni donosi maštovite zaplete, neobične obrate i pravu mjeru besmisla i humora.

Književne i slikovne kvalitete ove knjige čine je izuzetnom. Autorica vrlo jednostavno, a opet živopisno i tečno dočarava unutarnji svijet bijesne i sebične princeze. Ilustracije su vizualno privlačne i obiluju humorističnim detaljima te služe kao sredstvo za produbljivanje razumijevanja priče, prikazujući emocije likova i atmosferu događaja bez odmicanja od tekstualnog predloška.

Knjiga je vrijedna iz više razloga. Prije svega, obrađuje univerzalne teme koje su važne za sve uzraste, poput razmaženosti, skromnosti i zahvalnosti. Kroz lik kraljevne koja je sve osim savršene, priča pruža priliku za introspekciju i razmišljanje o vlastitim vrijednostima i ponašanju.

Drugačiji pristup ljudskoj sebičnosti čini ovu knjigu izvrsnim štivom. Čarobni ormar koji ispunjava želje nije samo sredstvo za razvoj radnje, već i simbol ljudskih težnji i želja.

Priča se ne boji istraživati apsurd i humor, što je čini svježom i zanimljivom, posebno u suvremenom kontekstu gdje je mašta često zapostavljena u korist komercijalne vrijednosti. Na kraju, knjiga potiče razgovor o važnim temama, ne samo kroz priču, već i kroz simboliku i metafore. Prirodne ljepote i plastična vrećica, na primjer, mogu se tumačiti kao kritika suvremenog društva i ekoloških problema, potičući čitatelje da razmisle o svom odnosu prema okolišu.

Zavirite u knjigu!