- O NAMA
- O PROJEKTU
- OLL/en
- Aktivnosti
- Galerija 2024./2025.
- NMKolumna
- NMKalendar
- FORUM
- PRIJAVITE SE!
- O NAMA
- O PROJEKTU
- OLL/en
- Aktivnosti
- Galerija 2024./2025.
- NMKolumna
- NMKalendar
- FORUM
- PRIJAVITE SE!
Registrirajte se svojim imenom i prezimenom i postanite dio interaktivne NMK zajednice! Komentirajte, razmjenjujte mišljenja i profesionalno se povežite s kolegama i kolegicama u projektu. Učinimo ovaj forum mjestom za učenje i stjecanje novih profesionalnih iskustva!
Prije početka korištenja Foruma, molimo vas da pročitate Pravila ponašanja i Upute za korištenje.
Molimo vas da komunikaciju održavate primjerenom, pristojnom i poticajnom. Svoje objave objavljujte u odgovarajuće teme. NMK zadržava pravo moderiranja i kontrole sadržaja – svi neprimjereni sadržaji i komentari, vrijeđanja i drugi oblici neprimjerene komunikcije bit će izbrisani, a autori takvih sadržaja bit će blokirani. Nepoštivanje GDPR odredbi kao i nepridržavanje zakona RH bit će prikladno sankcionirani.
OŠ Plaški - PŠ Saborsko
Ove školske godine u NMK1 sudjeluju učenici prvih razreda OŠ Plaški i PŠ Saborsko te učenici posebnog razrednog odjela matične škole. Prva radionica bila je posvećena slikovnici Andreje Peklar ''Buba''. Prije čitanja učenici su na temelju naslovne ilustracije pokušali pogoditi o čemu će u slikovnici biti riječ, a odgovori tko sjedi na klupici bili su različiti (kruška, baka, avokado 😀 ). Nakon razgovora o pročitanom, učenici su rješavali zadatke iz knjižica, a potom su učenici prvih razreda izrađivali šarene gusjenice na listu, dok su učenici posebnih razrednih odjela bojali leptire. Njihove radove izložili smo na panou u knjižnici, prikazavši životni ciklus leptira. Većini učenika tijekom čitanja bila je nepoznata riječ ''naprtnjača'' pa smo sa ''Bubom'' proširili i svoj vokabular. Na kraju je uslijedio zabavni dio radionice - knjižničarka je u knjižnici složila poligon pa su se učenici uputili na dugo i krivudavo putovanje. Morali su preskočiti rijeku, popeti se na drvo, izbjegavati kišne kape, provući se kroz paukovu mrežu te preći uski most. Baš kao i mala buba, sve su prepreke uspješno svladali.
Ovogodišnji ciklus sudjelovanja OŠ Mahično u međunarodnom projektu Naša mala knjižnica započeo je u PŠ Goršćaki 11. studenog 2024. kada je školska knjižničarka Svjetlana Basara posjetila učenike kombiniranoga 3./4. r. i njihovu učiteljicu Draženku Jančić. Kao i uvijek, uz dobru priču bilo je veselo, a nakon nje još veselije i vrlo kreativno, u što se možete uvjeriti pogledate li filmić.
Budite bez brige, nije opasno! Radi se jednostavno o tomu da su prvašići OŠ Mahično i ove godine postali dijelom velike međunarodne čitateljske obitelji. Sa svojom učiteljicom Renatom Sambol i knjižničarkom Svjetlanom Basara proveli su dva školska sata u četvrtak, 21. studenog 2024., uz slikovnicu slovenske autorice Andreje Peklar „Buba“. Uz ovu sjajnu priču nisu samo ponešto naučili nego su se i vrlo kreativno zabavili, a kako – možete saznati pogledate li filmić.
Ove godine prvi puta sudjelujemo u aktivnostima Naše male knjižnice. Sa djecom u dobi od 3-4 godine ( skupina "Minići" ) pročitali smo prvu slikovnicu "Buba", te se uključili u aktivnosti nakon nje. Djeca su bojala leptire, izrađivala gusjenice i leptire od plastelina. Nakon toga izradili smo i životni ciklus leptira od raznih materijala. Okušali su se i u motoričkom poligonu. S obzirom da se u slikovnici često pojavljuje list ginka napravili smo i leptire od tog lišća.
Kako nam se slikovnica jako sviđa ( djeca često traže da je čitamo ponovno ) odlučili smo da će naš knjižni junak biti upravo Buba koju je isplela ravnateljica Martina Mežnarić, a djeca su je napunila vunom.
Naš vrtić ove godine prvi puta sudjeluje u projektu. U starijoj skupini "Trčeki" 5-7, pročitali smo slikovnicu, koja im se jako svidjela. Obzirom na dob, većinu zadataka smo riješili u radnim listićama, prilagodili smo si ponuđeni poligon prepreka za razvoj motoričkih vještina. Izradili smo iz prirodnih predmeta, staništa leptira u timskom radu, te kartonom, vunom, kamenima, lijepilom napravili i prikazali život bube u leptira.
Slikovnicu djeca često traže da je listaju i gledaju ilustracije, koje su ih potaknule na razne likovne aktivnosti. Jedna od njih bila je izrada leptira ili gusjenica iz kolaža. Vjerujem da ćemo potaknuti slikovnicom imati još dodatnih aktivnosti prema interesu djece.
DV Pahuljica - odgojna skupina Koralji
Naša skupina ove godine prvi put sudjeluje u projektu naša mala knjižnica te su ga djeca s oduševljenjem prihvatila. Ovu skupinu pohađaju djeca koja su dobi od 3 do 7 godina.
Prvu knjigu koju smo zajednički pročitali bila je upravo Buba, koja je djecu veoma zainteresirala. Razgovarali smo o odrastanju i što ih sve čeka na tom putu.
Svako dijete ponaosob je naslikalo pastelama proces nastanka leptira, crtali su razne leptire, kaširali su brašnom i vodom loptice te ih kasnije bojali stvarajući tako jajašca, zajednički su ljepeći krep papir napravili list na kojem su zalijepili jajašca.
Od pur pjene napravili su gusjenicu, te su kaširali balone i izradili izvornu Bubu kakva se nalazi u knjizi. Od savitljive žice i najlonke nastao je leptir te su ga pojedina djeca bojala temperama. Detaljnije smo proučavali leptire, čitajući enciklopedije i razne knjige o leptirima naučili su da je najveći leptir u Europi - noćno paunče, a zatim su ga ljepljenjem kore drveta i oblutaka na ljepenku i napravili.
Djeca su pomoću drvofixa ljepila uže na balon koje su kasnije obojali bijelom temperom stvarajući kukuljicu. Štapićem za ražnjić ocrtavali su leptire a zatim su likovnom tehnikom stirotiskom radili otiske.
Kreativnu knjižicu s veseljem i lakoćom su ispunili.
Svi radovi izvješeni su unutar sobe te na hodniku.
Ovo je prvi put da naš dječji vrtić Gardelin sudjeluje u ovom projektu. Sam projekt provodi se u odgojnoj skupini Pčelice, dob djece uključene u skupinu je od 5-7 godina. Slikovnica im se jako svidjela, nekoliko puta u danu (i tjednu) su je čitali - katkad samostalno, katkad zajedno s odgojiteljicom i pedagoginjom. Osim čitanja, proučavali smo životni ciklus leptira pomoću aplikacije Quiver te smo isti i izradili od kartona od jaja. Rješili smo i radne zadatke u našim Kreativnim knjižicama, a započeli smo i s popunjavanjem našeg čitateljskog vlakića.
Učenicima 1. razreda OŠ Beletinec je također ovo prvi susret s projektom NMK 1 i pokušaj kreativne interpretacije nakon čitanja slikovnice.
Popunjavanje Kreativne knjižice
Nakon čitanja slikovnice Buba, učenici su u Kreativnoj knjižici izražavali svoje dojmove i odgovarali na zadatke koji su ih poticali na razmišljanje o pročitanom djelu. Na ovaj način razvijali su vještine pisanja i crtanja, kao i sposobnost razumijevanja i interpretacije pročitanog sadržaja.
Izrada životnog ciklusa leptira od plastelina
Učenici su uz pomoć plastelina prikazali životni ciklus leptira (jaje, gusjenica, kukuljica, leptir). Ova aktivnost imala je za cilj približiti im pojam životnog ciklusa kroz praktičan rad te ih osvijestiti o važnosti leptira kao dijela ekosustava.
Izrada lutkica od didaktički neoblikovanog materijala
Učenici, kao članovi Lutkarske skupine, izradili su lutkice inspirirane slikovnicom Buba. Lutkice su izrađene od didaktički neoblikovanog materijala, čime su dodatno potaknuli kreativnost i razvili motoričke sposobnosti. Animirajući lutkice, djeca su se igrala i kroz igru ulazila u svijet mašte, razvijajući izražajnost i komunikacijske vještine.
Suradnički rad u skupinama
Sve aktivnosti realizirane su kroz rad u skupinama, čime su učenici razvijali suradnički duh, vještine timskog rada i međusobno uvažavanje.
Poticanje ljubavi prema prirodi
Kroz aktivnosti učenici su osvijestili važnost ljubavi prema svemu živome, uključujući bubamare, leptire i ostale članove ekosustava. Razvijali su ekološku svijest te razumijevanje uloge insekata u prirodi.
Prvi susret s projektom NMK 1 pokazao se iznimno uspješnim i inspirativnim za učenike. Kombinacija čitanja, praktičnog rada, igre i suradničkog učenja omogućila je djeci da na kreativan i zabavan način upoznaju svijet prirode te se aktivno uključe u interpretaciju slikovnice. Radujemo se daljnjim susretima i novim kreativnim izazovima u okviru ovog projekta.
Dječji vrtić Potočnica - područni odjel Stari Gradac
Ove godine u projektu Naše male knjižnice u Gradskoj knjižnici i čitaonici sudjeluje vrtićka skupina Ribice iz DV Bistrac.
Prva slikovnica koju smo obrađivali bila je "Buba".
Na susretima smo naučili puno toga o životnom ciklusu leptira i tako odradili nagradni zadatak. Leptiri, gusjenice i kukuljica dobili su svoje mjesto na drvetu koje će biti izloženo u prostoru DV Bistrac Ogulin.
S velikim veseljem započeli smo našu 3. godinu sudjelovanja u međunarodnom projektu NAŠA MALA KNJIŽNICA. Na fotografijama možete vidjeti koje smo aktivnosti provele s djecom na temu slikovnice „Buba“. Nama je uvijek cilj integrirati sva područja dječjeg razvoja, u čemu smo i ovog puta uspjeli. Promatranjem enciklopedija i časopisa djeca su proširivala i stjecala nova znanja o životnom ciklusu leptira. Brojnim poticajima djeca su svoje doživljaje mogla izraziti u likovnim aktivnostima koristeći se raznim likovnim sredstvima i tehnikama. Vježbala su grafomotoriku putem raznih pripremljenih zadataka i kroz "Kreativne knjižice", kao i finu motoriku koristeći pincete za razvoj pravilnog pinceta hvata, koji je preduvjet za pravilno držanje olovke. Ponuđenim igrama djeca su razvijala vještine početnog čitanja i pisanja kao i matematičke vještine. Djeca su također kroz postavljene poligone vježbala svoje motoričke kompetencije. Pojam budilice iskoristili smo za razvoj pojma o vremenu te su djeca kroz igru „Što se kad radi“ smještala radnje u određeni dio dana. Puno smo puta slikovnicu pročitali, djeca su ju sama prepričavala prema sjećanju ili uz ilustracije, puno smo razgovarali o Bubinim dogodovštinama te su tako djeca razvijala slušanje i razumijevanje govora, razvijala jezik, govorne vještine te vještine slušanja i razgovaranja. Zaključili smo da je važna osobina da budemo strpljivi u mnogim životnim situacijama. Tijekom rada na ovom projektu imamo običaj i roditelje uključivati u neke aktivnosti. Tako smo im dodijelile zadatak izrade leptira tehnikom mozaik. Odaziv je bio velik, a radovi prekrasni, različiti, maštoviti i kreativni. Ovim radovima, a i nekima koji slijede, planiramo napraviti izložbu po završetku ovogodišnjeg projekta Naša mala knjižnica.
@adezeljin1308 Izvrsna ideja za korištenje balona! Stvarno ste uspjeli puno likovnih tehnika integrirati u jednu aktivnost. Jako lijepo!
@adezeljin1308 Fenomenomenonalno! (Kako bi rekli prošlogodišnji prvašići, ovogodišnji drugašići OŠ Mahično.) 😍 🤩
PO Lopar je mješovita skupina iz Lopara s otoka Raba. Volimo čitati slikovnice, a naš kutić čitanja je uvijek ispunjen raznim slikovnicama koje unosimo prema interesima djece. Svako jutro se okupljamo u krug i čitamo priču ovisno o temi ili želji djece, stoga nam se NMK projekt sviđa jer upoznajemo slikovnice koje možda ne bismo otkrili sami. Veselimo se sudjelovanju!
Pročitana priča "Buba" se svidjela djeci jer je sadržavala zanimljive elemente koje su kasnije mogli proučavati, a proširili su dosadašnja znanja o preobrazbi leptira. Pročitali smo slikovnicu "Vrlo gladna gusjenica" te ju usporedili sa "Bubom".
Slikovnicu "Buba" obradili smo kroz sljedeće aktivnosti:
- pokretna priča "Preobrazba"
- poster "Životni vijek leptira"
- pokretna igra "Kukuljica"
- likovne aktivnosti: "Leptir"- kubizam, "Leptir"- otisak tempere
DV "Mali princ" (Zagreb), predškolska grupa "Zvjezdice"
Projekt Naša mala knjižnica započeo je izradom čitateljskog vlakića. Kolegica i ja odlučile smo izraditi vagon za svako dijete u koje će ono ubacivati naslove pročitanih knjiga. Izrada čitateljskog vlakića djecu je odmah potaknula na čitanje kod kuće te djeca svakoga dana ponosno donose naslove koje su pročitali. Prva slikovnica koju smo ponudile djeci bila je slikovnica "Buba" autorice Andreje Peklar. Nakon čitanja slikovnice i razgovora o njoj djeca su rješavala zadatke iz Naše male knjižice. Tijekom zadatka crtanja leptira s najvećim rasponom krila djeca se upoznaju s terminom "raspon" te u manjim skupinama mjere i računaju širinu leptira te zaključuju gdje treb
aju nacrtati tijelo i krila leptira. Nažalost ova aktivnost nije dokumentirana. Slikovnica "Buba" bila nam je poticaj za likovnu aktivnost crtanja čipke. Djeci je ponuđena čipka te fotografije čipke koje su djeca istraživala a nakon toga crtla crnim flomasterom prema promatranju. Čipka i slični materijali potaknuli su nas na pribavljanje tkalačkog stana i izradu vlastitog tepiha što se djeci jako sviđa zbog čega svakog dana sudjeluju u aktivnosti. Ova aktivnost umiruje djecu i naša je topla preporuka svima.
Skupina ''Vrapčići'' iz DV ''Radost'' Novska pročitala je slikovnicu Buba i odradila ove aktivnosti:
- izradili smo plakat ''Životni ciklus leptira''
- rješavali smo radni vježbenicu iz projekta NMK
- izradili smo leptire od kartonskih tuljaca
- igrali smo matematičku igru ''Spari broj sa gusjenicom'' koju su izradile odgojiteljice
- igrali smo pokretnu igru ''Leptir leti preko potoka''
Prilažem još slika jer me ograničuje na 5 slika.
Javljmo vam se iz skupine Loptice iz dječjeg vrtića Cvrčak iz Malog Lošinja. Mi smo odgajateljice Ana i Marija Eliza. Naš je vrtić već treću godinu u ovom projektu, ali naša skupina je prvi puta. Loptice imaju u sastavu 25 djece u dobi šest i sedam godina.
Koordinatorica nam je i logopedinja Marijana, te nam je velika tehnička podrška. Od trenutka kada je ušla u našu sobu s paketom punim knjiga djeca su s oduševljenjem čekala svaku novu slikovnicu.
Prateći Kreativnu knjižicu, započeli smo sa slikovnicom Buba. Glavni lik nas je kupio na prvu! S pažnjom smo pratili Bubino opasno i izazovno putovanje, te njenu preobrazbu. Riješili smo sve zadatke iz Kreativne knjižice, ali nas je Bubino putovanje motiviralo da i djeca kad se vrate s nekog putovanja donesu slike ili stik sa slikama pa nam ispričaju doživljaje s puta, što su vidjeli, što su naučili. Jer znamo, svako nas putovanje mijenja, oblikuje i uči, baš kao što je i Bubu.
Iako, temu preobrazbe leptira obično radimo u proljeće i bilo nam je neobično dotaknuti se toga u jesen, ostavljajući predrasude, istražili smo, a usput i dotakli životnih ciklusa kokoške, biljke, čovjeka. Pomoću enciklopedija i radnih listića- bojanki došli smo do zaključka da svaka promjena nije lagana ali je dobra i potrebna.
Također, vježbali smo u holu našeg vrtića na poligonu- Bubino putovanje, izradili leptirski tjednik, nagradni zadatak po uputama, te imali mnoštvo likovnih aktivnosti na temu Buba – izradili bube od lišća, otiskivali lišće kao što je i autorica koristila u izradi slikovnice, modelirali, slikali i crtali Bubu i leptire.
Na kraju smo baš Bubu odabrali za našeg knjiškog junaka te ju izradili od filca uz pomoć naše tete švelje.
U sklopu projekta obradili smo treću knjigu iz serije "Buba" autorice Andreje Peklar. Posebno nas je razveselilo što nam je stigao knjižni lutak Buba, kojeg smo nazvali Đuro. Đuro je odmah postao dio naših aktivnosti i krenuo u nove avanture s učenicima. Kroz zajedničko čitanje, razgovore o knjizi, kreativne radionice i igre, učenici su uz Đuru razvijali maštu, čitalačke vještine i ljubav prema pričama. Projekt je bio pun zabave, učenja i suradnje!
Predškolska skupina Leptirići, DV "Videk", Brdovec
Aktivnosti koje smo proveli u sklopu obrade slikovnice Buba:
- Djeca čitaju priču
- Bubino putovanje: poligon u SDB (penjanje, provlačenje kroz paukovu mrežu, izbjegavanje vertikalnih prepreka, preskakanje, hodanje po taktilnoj stazi)
- Izrada životnog ciklusa leptira od kutija za jaja
- Dramatizacija pomoću lutke gusjenica-kukuljica-leptir
- Kreativna knjižica
- Pletenje pomoću kartona i vune
- Preslikavanje krila leptira
Knjižnog junaka radili smo iz priče Buba. Naša Buba je otišla u Sloveniju.
The Dogs, rano učenje engleskog jezika,
Mješovita skupina
Nives Božić
Iva Vinković
Dječji vrtić "Izvor", Zagreb, skupina "Suncokreti"
Djeca su za drugu slikovnicu izabrala priču o Bubi. Priča im se jako dopala, a cijeli taj put pretvaranja Bube u leptira nekima je bio metafora za odrastanje – kako su ljudi prvo mali, a poslije odrastu, iako ne lete. Prisjetili su se i priče "Jako gladna gusjenica", te su kroz likovno izražavanje povezali "Bubu" s njom.
Ova priča o pretvaranju gusjenice u leptira djeci je izuzetno zanimljiva. U likovnom izražavanju djeca su samostalno birala što će nacrtati vezano uz izabranu priču, dok je drugi dio djece imao potrebu nahraniti gusjenicu, kao što je bila gladna gusjenica iz poznate priče, vjerujući da će se tako brže pretvoriti u leptira. Oslikali su papirnate tanjure, složili gusjenice te im nadjenuli imena. Završile su na našem drvetu u prostoru ispred sobe dnevnog boravka.
Ovakvi projekti pomažu djeci da razvijaju svoju kreativnost i maštu, te ih potiču na razmišljanje o svijetu oko sebe. Kroz igru i umjetnost djeca uče važne lekcije o prirodi, životnom ciklusu i osobnom rastu.
Dječji vrtić "Izvor", Zagreb, skupina "Suncokreti"
Dio djece došao je na fantastičnu ideju - napraviti cvjetne livade za leptire - Bubu, njezinog brata i druge leptire! 🎨 Koristili su kombiniranu tehniku, uključujući vodene boje, tuš i flomastere. Rezultat su prekrasne livade na koje vjerujemo da bi sletio svaki leptir. 🌸✨
Djeca su svojim radom unijela pravu eksploziju boja i razigranost prirode, stvarajući slike koje doista oduzimaju dah. 🦋
Njihova kreativnost i marljivost stvorili su mjesta iz snova za naše šarene prijatelje😍 !
DV Lađica, skupina Patkice (mlađa vrtićka)
Prije čitanja Bube, pročitali smo Vrlo gladnu gusjenicu (E. Carle) te se upustili u aktivnosti i istraživanje gusjenica, leptira i samog procesa preobrazbe. Zatim smo krenuli sa čitanjem Bube, izradili smo velikog leptira, a papirnate tanjure iskoristili kao pribor za stvaranje velike gusjenice – svaki tanjur predstavljao je jedan dan u tjednu. Spojili smo Bubu i Vrlo gladnu gusjenicu te smo na tanjure lijepili hranu koju je gusjenica jela u određene dane. Prije nego se Buba pretvorila u leptira, začahurila se u kukuljicu pa su vrijedne ruke Patkica namatale konac i vunu oko kartonskih tuljaka i tako napravili kukuljice. Leptire smo simetrično dovršavali uz polovicu fotografije i postali pravi mali umjetnici. Proučavali smo i enciklopedije o kukcima te tako proširili dječje spoznaje i znanja, a usput i svakodnevno istraživali proces preobrazbe leptira uz podsjetnike na našem zidu.
Slikovnica ima predivne ilustracije te su se u crtanju tih ilustracija okušali i Sovići. Na panou su istaknuti radovi Sovića koji prate radnju Bube. Također, istraživali su i životni ciklus leptira te su napravili plakat na tu temu. Istraživali smo kakvi sve leptiri postoje, gledali razne videoisječke, uočavali smo boje i posebnosti te životinjske vrste. Pročitali smo i slikovnicu Vrlo gladna gusjenica te ju usporedili sa slikovnicom Buba. Osim što smo naučili ponešto o životinjskom svijetu, dotaknuli smo se i teme sazrijevanja odnosno odrastanja. Sovići su zamišljali i opisivali svoj budući život, čime će se baviti te su tom prilikom crtali kako zamišljaju sebe tijekom desetak godina. Tako smo se dotaknuli i teme prolaznosti vremena. Za kraj tjedna Sovići su posadili lavandu kako bi na njihovu terasu sletjelo što više šarenih leptirića.
Razmjenom knjižnog junaka u našu skupinu Suncokreti DV Ploče PO Staševica stigla je Buba Biba iz Slovenije. Djeca su je začuđeno gledala jer je nisu prepoznala, priču Buba još nismo čitali.
Sutra smo se odmah "bacili" na čitanje i naučili puno u pretvorbi gusjenice u leptira. Djeci su ponuđeni razni neoblikovani materijali kojim bi prikazali navedeni proces, a djeca su se sama sjetila i našeg lutka za recikliranje iz kojeg su izvukli plastične čepove. Svrhom toga djeca su kaširala, bojala, lijepila... Izradili smo i leptirski tjednik na kojem svakodnevno "brojimo" dane. Djevojčice su željele izraditi i cvjetove za leptire, gdje smo koristili papirnate čaše, blazinice i boje.
Posijali smo i sjeme lavande oko kojeg se svakodnevno brinemo te istraživali mirise lavande, ružmarina i ruže od čega su nastale mirisne vrećice koje se nalaze u našem istraživačkom kutku.
U kutiću početnog čitanja i pisanja djeca su svakodnevno istraživala enciklopedije sa leptirima, nakon čega se stvorio interes za pčele i mrave te smo poticaje nastavili u tom smjeru.
Naša Buba Biba i dalje je član naših obitelji i putuje našim lijepim mjestom.
Učenici 1.c i 1.d razreda OŠ Dragutina Tadijanovića u Zagrebu svoju su novu avanturu projekta Naše male knjižnice započeli slikovnicom "Buba". Slušajući priču o Bubinom putovanju, učenici su se trudili otkriti i pogoditi kamo ona putuje i prije samog kraja te su im ilustracije bile posebno zanimljive. Nakon pročitane priče, učenici rješavaju zadatke u NMK knjižici te otkrivaju proces kroz koji prolazi gusjenica da bi se pretvorila u leptira proučavajući videozapise te vizualne prikaze. Na drugoj radionici učenici izrađuju životni ciklus leptira pomoću različitih materijala. Zbog velikog interesa, na trećoj radionici dodatno proučavamo najvećeg leptira te ga učenici u grupama crtaju na papiru uz točne mjere raspona krila. Nakon našeg prvog NMK tjedna, slikovnica "Buba" najčešće je čitana slikovnica u razredu tijekom slobodnog vremena!
Nakon što smo prvi puta pročitali predivnu slikovnicu „Buba“ potičemo djecu na postavljanje pitanja, iznošenje mišljenja, dublje razumijevanje sadržaja. Što je Buba plela? Zašto? Na kakav je put išla? Djeci je sadržaj priče bio jasniji nakon što smo pročitali Kako se stvarno razvija leptir? Usvajamo nove riječi i obogaćujemo rječnik, rješavamo zadatke iz NMK kreativne knjižice.
Slikovnica nas je potaknula na mnoga kreativna izražavanja. Izrađujemo plakat iz kojeg je djeci približen pojam „Životni ciklus leptira“. Kod djece osvješćujemo važnost leptira kao dijela eko sustava i ulogu insekata u prirodi. Modeliramo plastelinom, izrađujemo krune leptira.
Crtamo omiljene dijelove iz priče i prepričavamo ih prema redoslijedu. Izradili smo kovčeg/pričalicu i lutkicu „Bube“, djeca se izmjenjuju i prepričavaju priču uz kovčeg/pričalicu.
Izražavali smo se uz kretanje i slušanje klasične glazbe, pokušavamo se uživjeti u ulogu leptira koje treba prijeći zahtjevan put, zajedno slažemo poligon sa preprekama.
Razgovarali smo kako se je Buba osjećala tijekom putovanja, zabrinuto, radoznalo, uplašeno. Povezujemo Bubino putovanje i promjene sa našim promjenama koje nas očekuju tijekom prelaska iz vrtića u školu. Djeca govore kako se osjećaju, što očekuju.
Ema: „Ništa me ne brine, osjećam se super, veselo i uzbuđeno baš kao i Buba“
David D.: „Ja se veselim učenju“
Sara: „Uzbuđena sam i nestrpljiva jer me zanima kako će sve izgledati“
Pozdrav od „Pužeka“ iz starije vrtićke skupine, DV ZVIREK, Stubičke Toplice
Gradska knjižnica i čitaonica Slatina i DV Zeko Slatina (skupine "Bubamare" i "Ježići") u bliskoj suradnji izvode aktivnosti projekta Naša mala knjižnica. Posljednja zajednička aktivnost odrađena je na osnovu slikovnice "Buba".
Odgojiteljice su s djecom posjetile Knjižnicu gdje je aktivnost vodila knjižničarka. Druženje smo započeli čitanjem ("Ježići") ili prepričavanjem ("Bubamare") slikovnice "Buba". Nakon toga razgovarali smo o posebnostima leptira uz pomoć zanimljive stručne knjige koja je pružila mnogo korisnih informacija o leptirima i njihovom životnom ciklusu.
Na likovnom prikazu života leptira određivali smo redoslijed događanja uz pomoć brojeva na listićima, zatim su djeca stavljala zadana slova na listićima s odgovarajućim crtežima (slovo G - crtež gusjenice) te listiće s napisanim riječima s odgovarajućim crtežima (riječ LEPTIR - crtež leptira).
Djeca su imala zadatak obojiti prikaz života leptira koji se nakon bojanja sklopio u oblik leptira raširenih krila.
Knjižničarka je s djecom izvodila tjelesne vježbe kojima su oponašali životni ciklus leptira:
1. sklupčali su se kao da se nalaze unutar jajašca,
2. puzali su poput gusjenice,
3. umirili su se poput gusjenice u kukuljici,
4. mahali su rukama kao leptir što maše krilima.
Djeca su rješavala 4. i 7. zadatak u Kreativnoj knjižnici 1. (Ponijeli su Kreativne knjižnice sa sobom u vrtić.)
Na kraju su djeca knjižničarki i odgojiteljicama objašnjavala likovno prikazane životne cikluse: bubamara, ježeva i ljudi.
Velika zahvala odgojiteljicama Manueli Sejkora, Maji Libl, Gordani Rakociji i Barbari Koštić.
Svima veliki pozdrav i sve pohvale za kreativne aktivnosti!
Djeci je od ranije bila poznata slikovnica "Vrlo gladna gusjenica", pa ih je "Buba" podsjetila na nju. Komentirali su sličnosti i razlike između slikovnica, a priča ih je motivirala i da osmisle i snime film tehnikom stop-animacije. Bili su visoko motivirani za likovno izražavanje, ali i istraživanje ciklusa razvoja leptira, pa su nastali zanimljivi radovi i plakati, mnogi i od recikliranih materijala. Kako u skupini imamo i Bee Bot robote, izradili smo i podlogu s cvijećem i leptirima i programirali putovanje robota po livadi i šumi. Slikovnica je djeci bila izuzetno zanimljiva i bliska, vrlo lako i prirodno je nastao cijeli projekt. Ovdje je link za naš film na You Tube https://youtu.be/aTebNrBJ4VQ , a prilažemo i nekoliko fotografija aktivnosti.
DJEČJI VRTIĆ "TRATINČICA" VARAŽDINSKE TOPLICE
SKUPINA "LEPTIRIĆI" (djeca u 6. i 7. godini)
Nakon pročitane slikovnice „Buba“ započeli smo detaljnije proučavanje životnog ciklusa leptira. Pogledali smo video isječke o gusjenici i leptiru te se okušali u izradi gusjenice od papirnatih ručnika. Sve što smo istražili o postanku leptira odlučili smo prikazati u našem kutiću prirode gdje smo izradili svaki ciklus postanka leptira zasebno te ga ujedinili u veliki cvijet na kojem se nalazi leptir. Uz pročitanu slikovnicu vezali smo i poznatu priču Eric Carle, „Vrlo gladna gusjenica „ te kroz nju ponovili sadržaj predškole na temu „Voće, povrće, zdrava, nezdrava hrana, brojevi, dani u tjednu“. Nastali su brojni likovni radovi i plakat.
Odgajateljice Mirjana Balažinec
LJiljana Zorman
Skupina Sovice ( vrtićka 2 ) Dječjeg vrtića Matulji slikovnicu Buba prvi puta je pročitala nakon što smo u našem vrtu pronašli malu zelenu gusjenicu. Odlučili smo je privremeno zadržati u staklenci. Promatrali smo je pomoću povećala i na kraju pustili je
u svoje stanište, naš eko vrt. Slikovnicu Buba svakodnevno su djeca samostalno čitala jedni drugima. Čitajući, povezivali su i prepričavali iskustva s obiteljskih putovanja. Od različitog neoblikovanog materijala izradili smo razvojne stadije leptira. Putem plakata informirali smo roditelje i djecu susjedne skupne što smo sve saznali o životu buba, gusjenica i leptira. Najzanimljiviji podatak bio nam je o najvećem leptiru u Hrvatskoj i u svijetu. Kroz tu aktivnost djeca su se susrela s metrom koji je bio potreban u mjerenju veličine krila i same izrade tog velikog leptira. U mediteranskom vrtu tražili smo leptire ili barem koji njihov stadij, ali ništa nismo pronašli. Odlučili smo da od svake vrste mediteranskog bilja uzmemo jednu grančicu i napravimo mirisni leptirski tjednik. Posijali smo sjeme stare sorte rajčice i pratimo njihov razvoj. S toplijim danima zasaditi ćemo presadnice u naš eko vrt i saznati koji leptir , pčela ili bubamara će sletjeti na naše rajčice.
U vrtićkoj skupini "Turbolimači" priča o slikovnici "Buba" započela je nakon što su maškare otjerale zimu. U sobi dnevnog boravka, jednom posebnom čarolijom izraslo nam je drvo. Istraživač koji se družio sa maškarama odlučio je ostati i dalje istraživati zajedno sa nama a ubrzo nakon toga jedan list pogrickala nam je jedna buba tj. gusjenica koju su djeca odmah zapazila. U našoj NMK upoznali smo se i sa pričom "Buba" autorice Andreje Peklar. Slikovnica je djeci bila zanimljiva, upamtili su detalje iz priče, te smo započeli sa detaljnijim pručavanjem životnog ciklusa leptira. Da nam naš novi gost - gusjenica ne bude gladna, djeca su drvo obogatila hranom, listovima. Saznali smo da ima više vrsta lišća i proučavali kroz enciklopediju različitosti. Pridružio nam se i brat od gusjenice te pozvao svoju sestricu na tjelesno vježbanje da se previše ne udeblja. 😋
Bubi smo pomogli da se zakukulji, otpjevali smo joj pjesmicu za laku noć i smjestili na sigurno i toplo da joj bude ugodno. Nestrpljivo smo čekali da se dogodi metamorfoza. Za to vrijeme smo bili vrijedni, rješavali smo zadatke iz radnih listova, samoinicijativno se likovno izražavali. Ostvarili smo i suradnju sa roditeljima gdje je svako dijete imalo priliku se kretivno izraziti kod kuće te zajedno s roditeljem napraviti svoga leptira. Prisjetili smo se i ponovno pročitali slikovnicu "Vrlo gladna gusjenica", otpjevali i naučili pjesmicu "Leptiriću šarenčiću".
Svih 20 sudionika projekta voli putovati. Vole udaljene, ali i destinacije u blizini. Za putovanje pakiraju različite stvari, ali svi se slažu da se pakiraju u skladu s odredištem, vremenskim prilikama i slično. Također, kao i Buba, svi su naveli da na putovanje nose udobnu obuću.
Kakvim smo se aktivnostima bavili uz slikovnicu Buba pogledajte u hodogramu nastavnog sata (pripremi).
Naša skupina "Mravići" prve godine sudjeluje u ovome projektu. Krenuli samo sa slikovnicom Buba jer je djeci na izgled bila najprivlačnija. Skupina je mješovita, od 3 do 7 godina. Pretvorili smo sobu u mali poligon i proveli aktivnost iz Kreativne knjižice. Djeca su bila oduševljena provlačenjem, a najviše prelaženjem preko stolova. Izradili smo plakat koji prikazuje proces nastajanja leptira. Predškolci su sudjelovali u pisanju kartica, a mlađa djeca u izradi leptira. Kroz tjedan smo išli u šetnje gdje smo pratili bube i leptire. Slikovnica je kod djece izazvala interes za bubama tako da su često i kroz dan gledali kroz prozor hoće li doći leptir ili neka buba da ju promatraju. Podsjetili smo se i na slikovnicu "Vrlo gladna gusjenica" tako da smo kroz cijeli tjedan istraživali svijet buba.
© 2025 NMK
Powered by Ibis grafika