- O NAMA
- O PROJEKTU
- OLL/en
- Aktivnosti
- Galerija 2024./2025.
- NMKolumna
- NMKalendar
- FORUM
- PRIJAVITE SE!
- O NAMA
- O PROJEKTU
- OLL/en
- Aktivnosti
- Galerija 2024./2025.
- NMKolumna
- NMKalendar
- FORUM
- PRIJAVITE SE!
Registrirajte se svojim imenom i prezimenom i postanite dio interaktivne NMK zajednice! Komentirajte, razmjenjujte mišljenja i profesionalno se povežite s kolegama i kolegicama u projektu. Učinimo ovaj forum mjestom za učenje i stjecanje novih profesionalnih iskustva!
Prije početka korištenja Foruma, molimo vas da pročitate Pravila ponašanja i Upute za korištenje.
Molimo vas da komunikaciju održavate primjerenom, pristojnom i poticajnom. Svoje objave objavljujte u odgovarajuće teme. NMK zadržava pravo moderiranja i kontrole sadržaja – svi neprimjereni sadržaji i komentari, vrijeđanja i drugi oblici neprimjerene komunikcije bit će izbrisani, a autori takvih sadržaja bit će blokirani. Nepoštivanje GDPR odredbi kao i nepridržavanje zakona RH bit će prikladno sankcionirani.
Učenici 4.a razreda OŠ "Đuro Ester" Koprivnica započeli su projekt čitanjem zbirke priča „Gaj u gabuli“ autora i ilustratora iz Estonije. Dio priča im je čitala knjižničarka, a dio su učenici čitali naglas. Vezano uz događaje u pričama razgovarali su o ljudskim emocijama, govorili o vlastitim emocijama u različitim prilikama, dramskim improvizacijama (pantomima) igrali igru prepoznavanja emocija, vježbali asertivnu komunikaciju ja-porukama te rješavali zabavne zadatke u Kreativnoj knjižici.
"Stablo dobrih djela" izraslo je u učionici 4.a razreda OŠ "Đuro Ester" kao produkt stvaralačkog rada učenika u projektu Naša mala knjižnica 2. Na poticaj iz knjige "Gaj u gabuli" učenici su razmišljali o važnosti pomaganja drugima, njegovanju dobrih međusobnih odnosa, prednostima i mogućnostima volontiranja, kako bi svima u razrednoj, školskoj, obiteljskoj, društvenoj zajednici bilo ljepše. Dobra djela ne usrećuju samo primatelje, nego i one koji ih čine, stoga su učenici na listiće ispisali svoja dobra djela kojima su pokušali pomoći i razveseliti druge. Nastalo je razredno "Stablo dobrih djela" koje će poticati pozitivnu atmosferu i činjenje dobra u zajednicama u kojima živimo. Radionice su provedene pod vodstvom knjižničarke Nikoline Sabolić i učiteljice Nine Galinec.
Učenici 3.b odjela OŠ Rugvica su sa zanimanjem, štafetno čitali knjigu Gaj u gabuli. Rješavali su zadatke u Kreativnoj knjižici te ilustrirali najzanimljiviju priču.
Učenici su izradili stablo dobrih djela te na njega uz svoje ime lijepili listiće s učinjenim dobrim djelima. Stablo je ubrzo prolistalo, a za listiće s novim dobrim djelima
ima dovoljno mjesta.
Četvrtaši OŠ Rečica u gabuli?
Ma neee, nikako! Upravo suprotno: četvrtak, 20. veljače 2025., bio je baš najbolji dan za uživanje u čitanju i slušanju. Ana je svojim razrednim prijateljima predstavila zbirku priča „Gaj u gabuli“ pročitavši naglas jednu kratku priču – „Gaj i posljednji komadić torte“.
Nakon čitanja razgovarali su s učiteljicom Marinom Kružić i knjižničarkom Svjetlanom o osjećajima: o tomu što nas čini potištenima i što ili tko nam u tim trenutcima može pomoći. Ponekad možemo čak previše razmišljati i na taj način možda i pogrešno zaključiti. Složili su se da je u oba slučaja važno razgovarati te podijeliti osjećaje i misli.
A kako bi uvijek mogli osvijestiti svoje osjećaje, učiteljica Marina provela je s četvrtašima jednu sjajnu aktivnost zanimljivoga naziva – „Zavjesa osjećaja“. Od traka tvrđeg papira izradili su pet „zavjesa“, a svaka zavjesa predstavljala je jedan osjećaj: sreću, tugu, iznenađenost, strah i ljutnju. Ispod tih glavnih riječi ispisali su popis njihovih sinonima. Spojivši tih pet traka, četvrtaši su dobili vlastitu zavjesu osjećaja.
Svatko od njih na kvačicu je napisao svoje ime te je njome na određenoj zavjesi označio kako se osjeća objasnivši svima zašto. Većina kvačica završila je „sretnoj“ zavjesi. Nikakvo čudo jer bio je ovo uistinu divan dan – opušten, veseo i zabavan – kao i uvijek kada je u riječ o projektu NMK. U to se možete uvjeriti pogledate li kratki film na YouTube kanalu knjižnice OŠ Rečica. 😊
Učenici 3.b razreda naglas su čitali Gaj u gabuli na satima dodatne nastave. Nakon što su knjigu pročitali, razgovarali smo o svojim životnim situacijama i kako smo se osjećali u njima, o svojim emocijama. Rješavali smo kreativnu knjižicu u kojoj smo nekoliko puta odigrali i igru na posljednjoj stranici. Izradili smo stablo dobrih dijela i napisali dobra djela koja smo činili drugima.
OŠ Rečica: Suradnja učenika 4. razreda s darovitim učenicima 8. razreda
Jedna mala skupina vrijednih učenika OŠ Rečica - šestero četvrtaša i dvojica osmaša - koje povezuju učiteljica Marina Kružić i knjižničarka Svjetlana Basara uživala je u srijedu, 5. ožujka 2025., na dječjem odjelu Gradske knjižnice "I. G. Kovačić" u Karlovcu. Dok su učiteljica i knjižničarka "samo" asistirale četvrtašima u izradi stabla dobrih djela, misli i želja, daroviti osmaši Vilim Kranjčec i Lovro Bažulj preuzeli su učiteljsku ulogu poučivši četvrtaše radu u digitalnom alatu Canva.
Ali to nije sve! Naime, prvi tjedan ožujka rođendanski je tjedan Gradske knjižnice kada njezini vrijedni djelatnici organiziraju različita događanja. Za manje korisnike ove su godine organizirali susret s književnicom Nadom Mihaljević. Naravno da su i četvrtaši OŠ Rečica uživali u susretu! A pridružio im se i Miško Šiško - knjižni junak na razmjeni iz zagrebačke OŠ Ivana Meštrovića.
Više o cijelom kreativnom prijepodnevu možete vidjeti u ovom kratkom filmu! 😀 A što su to četvrtaši uz pomoć osmaša Vilima i Lovre stvarali u Canvi, pogledajte pak u ovom filmiću. 😊
Radionica je organizirana uz pomoć sredstava MZOM-a (prema Odluci o sufinanciranju projekata i programa rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama u šk. g. 2024./2025.), a kao rezultat suradnje:
Učenici 2. i 3. razreda OŠ Đurmanec završili su s čitanjem fenomenalne knjige: „Gaj u gabuli“ autora i ilustratora iz Estonije. Dio priča im je čitala knjižničarka, a dio su učenici čitali naglas. Bilo je tu prilika za razgovor o raznim emocijama u različitim prilikama, izrađivali smo stripove te rješavali zabavne zadatke u Kreativnoj knjižici.
Vlatka Antolić
Učenici 3.a OŠ Dobri Split uživali su u zajedničkom čitanju 4.knjige "Gaj u gabuli". Nakon svake pročitane priče, učenici su iznosili i primjere situacija u kojima su se i oni ponekad našli kao Gaj, kako su se osjećali i tko im je pomogao. Istaknuli smo važnost međusobnog pomaganja, suosjećanja, podrške i poštivanja jedni drugih. Posebno su ih oduševili zadatci u kreativnoj knjižici, osobito misaona igra u kojoj su sudjelovali i roditelji, labirint, te izrada stripa. Ideju izrade "Stabla dobrih djela" dali su sami učenici, a učiteljica je pomogla u izradi stabla na računalu. Moje mudre sovice željele su da se na stablu nalaze naše/njihove humanitarne i volonterske akcije kojima smo pridonijeli dobrobiti školske i lokalne zajednice, razvijali i njegovali širenje empatije za potrebite, zajedništvo, suradnju, međusobno poštovanje i poštivanje različitosti.
"Dobro je činiti dobro, dragi NMK prijatelji❤️!"
U nevoljama s Gajem u OŠ "Matija Gubec" Magadenovac
U travnju čitali smo priče iz knjige Jan u Gabuli. Knjiga sadrži priče s dogodovštinama dječaka Gaja. Uz prvu priču Pričekaj ovdje, Gaj razgovarali smo o događajima u kojima su se učenici osjećali preplašeno, nervozno ili ljutito te smo prihvatili izazov nagradnog zadatka i napravili stablo dobrih djela. U Kreativnoj knjižici učenici su s učiteljicom rješavali zadatak u kojem su nacrtali strip. Također smo čitali i priču Gaj i šljiva i rješavali misaoni zadatak u kojem je cilj spojiti čim više točaka kako bi se dobio kvadrat.
OŠ „Klana“ – 4. razred
Učenici 4. razreda tijekom cijele školske godine sudjeluju u međunarodnom projektu Naša mala knjižnica te su uz vodstvo svoje učiteljice Tee Jotić i školske knjižničarke Ksenije Sobotinčić Štropin u školskoj knjižnici i u svojem razredu sudjelovali na čitalačkoj radionici. Interpretirali su zadano književno djelo „Gaj u gabuli“ autora Anti Saara. Sudjelovali su u kvizu za poticanje čitanja te su rješavali zadatke iz Kreativne knjižice, izrađivali strip, a sve u sklopu interpretacije književnoga djela i razvijanja komunikacijskih i suradničkih vještina. U svom razredu učenici imaju uređen kutak za čitanje te mogu tijekom cijele školske godine čitati knjige, opuštati se i zabavljati uz zanimljive sadržaje i likove zanimljivih i poučnih književnih djela.
Stablo dobrih djela izniklo u školskoj knjižnici OŠ Mahično (NMK u 2. r. OŠ Mahično)
Krajem ožujka i početkom travnja učiteljica Katarina Kranjčec i devetero učenika 2. razreda OŠ Mahično čitali su zbirku priča „Gaj u gabuli“. Tijekom čitanja i nakon njega razgovarali su o osjećajima: o tomu što nas čini potištenima i što ili tko nam u tim trenutcima može pomoći. Ponekad možemo čak previše razmišljati pa tako doći i do pogrešnih zaključaka.
Složili su se da je rješenje većine „gabula“ iskren razgovor s osobama od povjerenja s kojima se mogu podijeliti osjećaji i misli: roditelji i učitelji, stariji braća i sestre, možda i poneki prijatelj. Svakako mogu pomoći i knjige kao što je ova estonskoga pisca Antija Saara koja kroz perspektivu jednoga dječaka na vrlo mudar način podsjeća odrasle da su i oni nekada bili mali, a svijet oko njih veeelik, nepoznat i možda čak strašan.
Stoga veliko hvala ekipi NMK-ovaca koja iz godine u godinu odabire naslove uz koje taj veeeliki svijet umanji taman na onu mjeru s kojom se djeca mogu uspješno nositi. I naravno, uz koje se mogu odlično zabaviti i steći koju novu vještinu! A kako su se, izrađujući stablo dobrih djela, zabavljali i razvijali vještine drugašići OŠ Mahično, pogledajte u ovom videu.
Učenici 3.a razreda Osnovne škole Đure Prejca Desinić, uz vodstvo razrednice Gordane Reljić i školske knjižničarke Darije Rukav, ponovno su pokazali svoju kreativnost i empatiju kroz sudjelovanje u projektu inspiriranom knjigom Gaj u gabuli.
Ovaj put, učenici su odlučili stvoriti simboliku prirode i dobrote iz knjige kroz izradu velikog stabla – centralnog motiva njihove interpretacije priče. Stablo su izradili od recikliranih kartonskih tuljaca koje su pažljivo oslikali sprejevima, a za stvaranje teksture kore koristili su pur pjenu, čime su postigli dojmljiv, gotovo stvaran izgled stabla.
No prava čarolija nalazila se na listovima – svaki učenik izradio je svoj list te na njega zapisao jedno najljepše dobro djelo koje je učinio za nekoga. Listovi su potom zalijepljeni na grane drveta, stvarajući šaroliku krošnju ispunjenu toplinom, pažnjom i prijateljstvom.
Ovim projektom djeca su spojila kreativnost, timski rad i važnu životnu poruku – dobrota je nešto što raste, baš poput drveta, kad ju njegujemo. “Drvo dobrih djela” tako je postalo ne samo umjetnički rad, već i vizualni podsjetnik na snagu malih, ali značajnih postupaka.
Učenici su kroz rad ne samo interpretirali priču, nego su i sami postali njezini nastavljači – jer, baš kao Gaj, i oni znaju kako izaći iz “gabule” dobrim djelima i otvorenim srcem.
https://www.canva.com/design/DAGjIIppTD8/whqZybGEqUEd4pk6vxbLwA/watch?utm_content%3DDAGjIIppTD8%26utm_campaign%3Ddesignshare%26utm_medium%3Dlink2%26utm_source%3Duniquelinks%26utlId%3Dh9ec3e88928%26fbclid%3DIwY2xjawJ0FVdleHRuA2FlbQIxMQABHgZ4bJicei64Tenjz-GbFqAuKn9V02Pvx0vO14L5Eyc03evm9to1xTodRiRr_aem_BkWIFaCFi5pHEXluC06Uqw&source=gmail&ust=1745389558921000&usg=AOvVaw33k9v0A9AO6_01DHhpPX6 t"> https://www.canva.com/design/DAGjIIppTD8/whqZybGEqUEd4pk6vxbLwA/watch?utm_content=DAGjIIppTD8&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=uniquelinks&utlId=h9ec3e88928&fbclid=IwY2xjawJ0FVdleHRuA2FlbQIxMQABHgZ4bJicei64Tenjz-GbFqAuKn9V02Pvx0vO14L5Eyc03evm9to1xTodRiRr_aem_BkWIFaCFi5pHEXluC06Uqw
Povodom Međunarodnog dana dječje knjige, učenici 4. b razreda OŠ Bartola Kašića Vinkovci, su u sklopu projekta „Naša mala knjižnica“, s učiteljicom Marijetom Rimac Rogoznica, Anicom Iskrić te knjižničarkom Tihanom Perić, pročitali knjigu estonskoga pisca Anti Saara „Gaj u gabuli“.
Nakon čitanja smo razgovarali o odnosima unutar obitelji i unutar razreda, o ispunjenim i neispunjenim željama te zaključili da moramo više razgovarati s drugim ljudima kako bi bili sretniji u životu jer razgovorom možemo riješiti i najveću nesuglasicu. Na kraju sata smo izradili stablo dobrih želja na koje su učenici lijepili papiriće u obliku lišća kada god su pomogli nekome ili učinili nešto lijepo za drugoga.
© 2025 NMK
Powered by Ibis grafika