Bodljikava knjiga u rukama trećaša OŠ Hinka Juhna

Aktivnosti projekta Naše male knjižnice idu dalje u OŠ Hinka Juhna Podgorač, u Područnoj školi Budimci. Trećašima je na redu Bodljikava knjiga – dirljiv dječji roman spisateljice Ive Dužić. Izvrsna priča o morskim ježevima Jadranskog mora, čiji se život ne razlikuje previše od života ljudi. Roman o odrastanju, prijateljstvu, ljubavi, obitelji i zaljubljivanju ispričan je na posve drugačiji i zanimljiv način. Trećašima se svidjela priča najviše zbog toga jer su se mogli poistovjetiti s nekim od likova. Roman su čitali svakodnevno na glas u Kutku za čitanje prije nastave, pod školskim odmorima i poslije nastave uživajući u pustolovinama njegovih junaka. S velikim zanimanjem učenici su rješavali zadatke u knjižici s aktivnostima vezane za roman. No, čitajući naišli su na mnoštvo morskih bića Jadranskog mora o kojima su i sami željeli saznati više te su u goste pozvali školsku knjižničarku Josipu. Knjižničarka je u razred donijela enciklopedije u kojima se skrivaju upravo te zanimljivosti o svakom od likova ovog čarobnog romana. Čitala je dio romana, a zatim je upoznala učenike s pojmom enciklopedije i kako u njima tražiti ono što nas zanima. Učenici su jedva dočekali sami ih prolistati i saznati štogod više o morskim ježincima, zvjezdačama, glavatim želvama i školjkama, tako su povezali nastavno gradivo s prirodom i društvom, živim svijetom u Jadranskom moru…. Ubrzo nakon toga povezali su i sat likovne kulture na kojem je nastao Moregrad, grad morskih ježeva u kojem su oživjeli glavne junake bajke: Ježića Morskog zvanog Mor, njegovog najboljeg prijatelja Boda, gradonačelnicu kornjaču Glavatu Želvu, Ježofinu, Ježi… Nastali su i crteži svih likova, ali i lutkice koje će poslužiti u razrednom kazalištu. Sadržaji su se ispreplitali, aktivnosti nadovezivale jedna na drugu, a učenici su kroz sve ovo naučili mnogo o ljepotama Jadranskog mora. Roman je sve potaknuo na promišljanje o tome koliko se zapravo brinemo o našem Jadranskom moru i stanovnicima u njemu.

Patricija Hercog, učiteljica