Dnevnik aktivnosti skupine Pingvini iz DV Ivane Brlić Mažuranić, Zagreb

Pe pita o nebu...

Treća priča iz ove serije slikovnica koju su djeca odabrala bila je priča „Pe pita o nebu“.

Nakon čitanja priče djeca su pokušala dati odgovore na neka od pitanja koje je i Pe postavljao svojoj Slikovnici u priči. Kako bismo priču prilagodili interesima i dobi djece, u dogovoru s djecom usmjerili smo se na različite aktivnosti o Svemiru.

U našoj sobi oformili smo svemirsku postaju za simboličku igru.

U našem kozmičkom centru listali smo enciklopedije o Svemiru. Odlučili smo napraviti jednu našu knjigu znanja o planetima, kometima, suncu, mjesecu….

U našim Montessori centrima pripremili smo različite aktivnosti iz svih područja prilagođenih razvojnim mogućnostima djece na temu svemira.

Slagalice, puzlle i 3D puzlle „Astronaut“

Društvena igra: „U svemiru“

Vježbe iz područja praktičnog života i osjetilnosti

Vježba iz matematike (zbrajanje i oduzimanje)

Eksperimenti: 1. „Kako nastaje kiša?“ Za ovaj eksperiment koristili smo boje za kolače, pjenu za brijanje i vodu.

Eksperiment 2. „Kako nastaje duga?“ Za ovaj eksperiment koristili smo gusti sok, deterdžent za suđe, boje za kolače, alkohol i ulje.

Likovne aktivnosti: „Sunce“, „Duga“, „Zemlja“ i „Raketa“

Vježbe iz jezika

Pripovijest o mišu koji nije imao sanjke

Nakon naše prve odrađene slikovnice „Kiosk“, djeca su odabrala drugu slikovnicu, a to je bila „Pripovijest o mišu koji nije imao sanjke“. Kako slikovnica govori o prijateljstvu,  nesebičnosti i pomaganju naše aktivnosti povezali smo s aktivnostima vezanim uz emocije.  U naš književni centar, Lutak Vito i njegova družina Knjiga i Torba dobili su nove prijatelje, a to su kornjača Marta i miš Šime. Naravno, kako je vani pao snijeg i naši junaci su u zimskom ugođaju.

Nakon odabira slikovnice i čitanja priče, razgovorali smo o spisateljici Kadri Lepp, te smo napravili njezinu osobnu kartu. Kroz Montessori kartice iz jezika upoznali smo državu Estoniju iz koje ona dolazi.

U sobi dnevnog boravka sve Montessori centre nadopunili smo vježbama na temu emocija.

LIKOVNE AKTIVNOSTI:    „MIŠ I KORNJAČA“

IZRADA KNJIŽICE O EMOCIJAMA

„MOJE SANJKE“

MONTESSORI CENTAR OSJETILNOSTI

VJEŽBE IZ MATEMATIKE

VJEŽBE IZ SAMOSTALNOSTI

Kiosk

Ove školske godine skupina “Pingvini” iz DV Ivane Brlić Mažuranić prijavila se na međunarodni projekt Naša mala knjižnica!

Nakon što su im stigle slikovnice, u svojoj sobi oformili su čitalački dnevni boravak u kojem se nalazi lutak Pričalica Vito, njegova knjiga i putujući kofer.

U svojoj knjižnici-boravku djeca svakodnevno čitaju, pričaju, proigravaju uloge iz pročitanih priča… U dogovoru s djecom prva slikovnica iz ovog ciklusa bila je slikovnica Kiosk.

Nakon pročitane priče razvile su se aktivnosti u svim centrima. Pošto su “Pingvini” Montessori skupina, igre koje smo pripremili za djecu vođene su načelima Montessori pedagogije.

Likovna aktivnost: “Kiosk” od kartona su napravili kioske koje su djeca oslikala temperama i u koje su kasnije stavili lutkice od filca koje su im također sašile odgojiteljice. Kod kuće su im djeca sa svojim roditeljima sašila odjeću.

Likovne aktivnosti: „Izrada zgrada za društvenu igru“- tehnika kaširanja i oslikavanja kutija za zgrade u gradu.

Društvena igra: „Kiosk“.

Večer matematike

I ove godine uključili su se na Večer matematike. Tema za igre bila nam je slikovnica „Kiosk“ .

Simbolička igra:“Kiosk“

Vježbe iz jezika:

Istraživačka igra: „Gdje se nalazi država Latvija?“

Zadatak za roditelje:

Pročitajte s djetetom još jedanput slikovnicu Kiosk. Nakon priče porazgovarajte s djetetom o priči ( što mu se najviše svidjelo, ima li on neki neostvareni san ili neispunjenu želju… mogućnosti i dječja mašta su neograničene). Starija djeca mogu nešto nacrtati, roditelji zapisuju dječje odgovore, i neke svoje, naravno, mlađoj djeci pomažu roditelji u svemu.

Ovo je njihov prikaz aktivnosti uz slikovnicu „Kiosk“. Nadamo se da će Vam se svidjeti. Oni smo uživali i vesele se novim izazovima uz sljedeću slikovnicu.

Želimo Vam sretan Božić i puno novim postignuća u dolazećoj godini!

Tanja i Nataša s Montessori  skupinom „Pingvini“iz DV Ivane Brlić Mažuranić