Vera među knjigama u skupini „Amy & Zak“ DV I.B. Mažuranić, Zagreb

Odgajateljica izrađuje scensku lutku Vere kao motivaciju za upoznavanje nove priče.

Lutka Vera je iznenađenje za djecu. Donosi im slikovnicu „Vera među knjigama“, upoznaje ih, pripovijeda im svoju priču te potiče na zanimljive aktivnosti.

Lutka Vera je motivacija djeci za pripovijedanje priča za vrijeme dnevnog odmora, prije spavanja: djeca dogovaraju koju slikovnicu žele i tko će pričati priču. Vera je prisutna u većini dječjih aktivnosti, postala je nova „prijateljica“ u skupini.

Lutki Veri izradili su knjižnicu u kojoj boravi te imali ideju da i sva djeca budu s njom, te su tako nastale male lutke od papira s dječjim fotografijama.

Upoznali su neke od knjižnica u našem gradu Zagrebu uz fotografiju, te nastaju i kreativni likovni radovi djece.

Potaknuti ovom pričom, roditelji i djeca posjećuju obližnju knjižnicu, upoznaju prostor, zaposlenike, posuđuju slikovnice, donose ih u vrtić te prijateljima  pričaju svoje omiljene priče. Posjet knjižnici roditelji fotografiraju, donose fotografije i nastaje plakat uz priče djece o zajedničkim trenucima u knjižnici.

Nastaje i veliki „Dvorac budućnosti“: djeca oslikavaju dvorac koji im služi za igre mašte, scena za dramatizacije i osmišljavanje novih priča.

Ujedno nastaju i dječje ilustrirane priče koje sakupljamo u zbirku „Priče iz dvorca budućnosti“.

Djeca izrađuju „Cik-cak slikovnicu“ Vera među knjigama uz koju prepričavaju priče.

Nastaje i kocka za pričanje priče uz koju također uz zabavnu igru rade na obogaćivanju dječjeg rječnika.

Djeca izrađuju veliku stolnu društvenu igru u kojoj osmišljavaju zadatke.

Kutije labirinti vode Veru od kuće do knjižnice pomoću kuglice.

Uz Veru koja putuje od kuće do knjižnice ponovili smo i prometna pravila: pravilno hodanje nogostupom, pravilan prelazak prometnice preko zebre, svjetla na semaforu,…

Djecu jako vesele zadaci „Kreativne knjižnice“ te ih uspješno rješavaju.

Izrađuju i veliku slikovnicu koja sadrži fotografije aktivnosti i likovne radove djece, njihove misli i priče.

I za kraj, svima sve svidjelo u knjižnici – potaknuli su i roditelje da što više čitaju djeci, a naravno, sve pročitane naslove roditelji su vrijedno bilježili, a odgajateljice su ih s djecom smještale u „Čitalački vlakić“.

Odgajateljice Blaženka Šipek i Lucija Ćurin! 🙂